A mai napig sok ingatlanban gázbojlerek szolgáltatják a meleg vizet. A hazánkban gyártott 30, 50, 80, 120, 150 literes fali függőleges vagy fali vízszintes (fekvő bojler) hajdu bojlerek kiváló minőséget képviselnek, rendszeres karbantartással akár 25 évig is elüzemelnek. A bojlerek tárolótartálya acéllemezből készül, a korrózió elleni védelmet, a bojler kilyukadását egy beépített magnézium aktívanód biztosítja.
Ki segít meghibásodás esetén és mikor hívjunk azonnal szerelőt?
A gázszerelés egy fokozottan veszélyes tevékenység, így amikor szerelőt választunk, érdemes meggyőződni arról, hogy a kiválasztott gázszerelő rendelkezik a mgefelelő képesítéssel (gázszerelő igazolvány). Ennek hiányában bizonyos feladatok elvégzésére egyébként nem is jogosult. Egyszerűbb karbantartási munkákhoz, tisztításhoz, anód cseréhez nem szükséges az igazolvány megléte.
- Ha bojlerünkből folyamatosan csöpög a víz, esetleg a víz rozsdás. A csöpögő víz ráfolyhat az elektromos szerelvényekre, amely zárlatot és az elektromos alkatrészek meghibásodását okozhatja
- Ha a víz alacsony nyomással vagy lassan érkezik. A nyomáscsökkentő vagy a biztonsági szelep meghibásodása okozza
- Ha a biztonsági szelep állandóan csöpög. A vízkő vagy a nyomáscsökkentő meghibásodásának a jele
- Ha hamar elfogy a melegvíz. A meghibásodott hőfokszabályzó okozhatja
- 1,5-2 évenként vízkőmentesítés és karbantartás céljából
- Ha a bojler nem megfelelően melegít, ilyenkor persze elképzelhető, hogy csak beállításra lesz szükség
Bojlerek leggyakoribb javítási munkái
1. Magnéziumvédő anód csere:
A villanybojlerekben található aktív anód átlagos használat mellett 1,5-2 év alatt elvízkövesedik, az anód elfogy. Ahhoz, hogy a bojler tartájának kilyukadását elkerüljük, az anódot 1,5-2 évente cserélni kell.
2. Meleg víz oldali merülőcső csere:
Villanybojler tartályában a meleg víz, a tartály felső részében gyűlik össze. A meleg víz oldali merülőcső a tartály tetejéből vételezi a meleg vizet. Ha a merülőcső korrodál, összeesik, vagy megreped, amikor kinyitjuk a csapot, nem a tartály felső részéből folyik ki a víz, hanem a hidegebb rétegből.
3. Nyomáscsökkentő:
A nyomáscsökkentő az évek során elhasználódik, elgyengül a nyomáscsökkentő feszítő rugója. A villanybojlerben a víz felfűtésének következménye, hogy megnő a víz térfogata és emelkedik a tartályban lévő víz nyomása. Egy bizonyos nyomásszint elérésekor a bojler biztonsági szelepe kinyit és a fölösleges víz eltávozik. Ha a biztonsági szelep folyamatosan enged a nyomáscsökkentő cserélni kell.
4. Bojler fűtőszál csere:
Ha a fűtőszálon repedések vannak, cserélni kell.
5. Alaplap és fűtőszáltömítés csere:
Az alaplap és fűtőszáltömítések a nagymértékű vízkőképződéskor mennek tönkre. A vízkő miatt a hőkorlátozó rosszul érzékeli a víz hőmérsékletét, a víz túlmelegszik. A forró víz hatására a tömítések szétégnek, megégnek, mely csöpögéshez vezet.
6. Villanybojler vízkőtelenítés:
A villanybojlerek vízkőtelenítését más háztartási berendezésekkel ellentétben adalék és vegyszerek nélkül, kizárólag mechanikus módon végezik a szerelők.